Poczucie humoru, szczypta sarkazmu i konkretna dawka optymizmu - oto ma recepta na zachowanie higieny ciała i umysłu!
Blog > Komentarze do wpisu

Manifa 2011

Wybrałam się dziś na manifestację propagującą walkę o prawa kobiet. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało "Dzień Kobiet - 100 lat ku Wolności". W Olsztynie odbyła się dopiero drugi raz, ale widzę, że akcja ma potencjał i będzie z pewnością zyskiwać coraz większe grono zwolenników. Nawet kontrmanifestacja falangistów nie zepsuła pozytywnej atmosfery jaka panowała w tłumie maszerujących.

Uczestnicy spotkali się w samo południa na moście św. Jana i zanim wyruszyli, zostali zaskoczeni przez falangistów, którzy pojawili się nie wiadomo skąd (podobno aż ze stolicy sie fatygowali) i wykrzykiwali, że nie dadzą nam przejść (co im oczywiście nie wyszło;). W eskorcie policji przenieśli się pod ratusz, gdzie na nas cierpliwie czekali kilkadziesiąt minut. Nawet kilka starszych pań się do nich przyłączyło (moher crew).

Cieszę się, że członkowie manifestacji w sprawie równouprawnienia, tak pozytywnie zareagowali – machając falangistom i zapraszając ich do wspólnego marszu. Ci jednak nie skorzystali.. Wśród maszerujących znalazły się całe rodziny z dziećmi, starsze osoby, młodzież, wielu wykładowców uniwersyteckich, działaczy KPH, również osoby niepełnosprawne. Wszyscy w przyjaznej atmosferze skandowali hasła typu: „Demokracja bez kobiet, to pół demokracji”, „Seks tak, seksizm nie”, „Równa praca, równa płaca” czy „Polska jest kobietą”.

Kiedy manifestacja dotarła pod ratusz, falangiści ponownie zaczęli wykrzykiwać swoje co najmniej dziwne hasła typu „Feministki to nazistki” (?) czy „Cała polska się z Was śmieje” oraz hasła dotyczące obrony życia i praw mniejszości seksualnych. W odpowiedzi śmieszne okrzyki, manifestacja spod ratusza ponownie zaprosiła falangistów do wspólnego marszu :) Po raz kolejny nie skorzystali :)

Dobrze, że zwlekłam się rano z łóżka i wzięłam udział w olsztyńskiej manifie. Mimo mrozu i zimna, atmosfera była naprawdę ciepła i przyjazna. Cieszę się również, że w marszu wzięło udział tak wiele różnych od siebie osób, tego rodzaju inicjatywy łączą pomimo różnic. Nie udało mi się namówić na udział kolegi. Niech żałuje, wielu panów maszerowało w równych szeregu wspólnie z paniami. I oto właśnie chodzi!

Każdy jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi! :D

Swoją drogą nie rozumiem jak można nazywać feministki - nazistkami..

PS. Zachęcam do wzięcia udziału w sondzie umieszczonej na dole strony.

 

 

KILKA SŁÓW NA TEMAT AKCJI

"Manifa 2011 to kontynuacja ubiegłorocznego cyklu inicjatyw pro-równościowych: spotkań, debat i wydarzeń kulturalnych. Celem Manify jest podtrzymanie ważkiej dyskusji społecznej dotyczącej praw kobiet, ich roli w życiu ekonomicznym, kulturalnym i politycznym oraz problemu dyskryminacji.
Przedsięwzięcie to jest wynikiem bezinteresownej współpracy lokalnych organizacji i środowisk, które chcą wykorzystać olsztyński potencjał i liczne doświadczenia do zachęcenia mieszkańców, aby podjęli aktywność na własną rzecz.

Charakter Manify ma motywować do publicznego wyrażania swoich opinii i merytorycznej debaty oraz aktywnego udziału w różnego rodzaju działaniach artystycznych.

Manifa 2011, poprzez korzystanie z uznanych wzorców, dostępnych możliwości i konstruktywnych idei, kontynuuje walkę ze stereotypizacją. Celem Manify 2011 jest uświadamianie oraz przypominanie o współczesnych problemach kobiet oraz zjawisku dyskryminacji płciowej, w wymiarze lokalnym, krajowym i globalnym, jak i refleksja nad przyczynami tych zjawisk oraz nad tym, jak im przeciwdziałać"


Jak widać z nazizmem ma to niewiele wspólnego :)

więcej na stronie manify.

 

 

A OTO ZDJĘCIA, KTÓRE UDAŁO MI SIĘ ZROBIĆ PODCZAS MANIFESTACJI

 

 

 

Kilka zdjęć "kontrmanifestantów" ;)

falanga

 

A tutaj świętej pamięci gołąbek.. :(

GOŁĄB

 

PS. Jeśli ktoś ma pytania w sprawie fotek - niech pisze (formularz konktaktowy w prawym górnym rogu strony). W innych sprawach też możecie pisać:)

 

PS. 2 W związku z dużym zainteresowaniem moim wpisem (nie zawsze przychylnym - każdy ma prawo do własnego zdania), postanowiłam przeprowadzić sondę sprawdzającą Wasz stosunek do kwestii walki o równouprawnienie. Zapraszam do głosowania! :)

 

Uni Art

 

 


 

 

Pamiętajcie, że najważniejsza w życiu jest MIŁOŚĆ

 

 

niedziela, 06 marca 2011, merka1986

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: jocho, *.kormoran-net.pl
2011/03/06 19:27:57
Widzę, że moc powróciła ;) Cieszy mnie to :)
-
2011/03/06 20:19:16
Świetna postawa! :D
-
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2011/03/06 20:29:58
to ja sie zapytam czy były zamieszki albo jakieś zaczepki przeciwników. czy policja musiała interweniować? Ktoś was zwyzywał?
-
2011/03/06 20:39:51
@ jocho

Powróciła :)

@ pani_zulusu

Myślę, że po prostu normalna :) Ludzka i życzliwa :)

@ gościu

Wystarczy przeczytać mój wpis, żeby sobie odpowiedzieć na to pytanie. Pozdrawiam :)
-
2011/03/06 20:45:10
Ja też tam byłam:) Kto nie był niech żałuje:) Było bardzo sympatycznie:) A propo pytania w komentarzu, to "kontrmanifestańci" były tak nieliczni, że nawet nie było dobrze słuchać co do Nas krzyczeli:P Ale zdarzały się chamskie teksty. No trudno to tylko świadczy o ich kulturze..
-
Gość: jocho, *.kormoran-net.pl
2011/03/06 20:47:40
He heh faszyści to sobie mogą pod nosem coś pogadać, wystarczyłoby, żeby ktoś na nich krzywo spojrzał i już by "szczali po gaciach ";)
-
2011/03/06 22:56:52
Ciesze się, że mogłam w tym uczestniczyć. Trzeba walczyć o swoje, nasze prawa!!! Jeżeli my tego nie zrobimy, nik inny za nas tego nie zrobi. Trzeba pokazać naszemu społeczeństwu jaka jest sytuacja w naszym kraju.
Ciesze się z faktu, że tak wiele róznych osób w tym uczestniczyło. Począwszy od dzieci, studentów, wykładowców, jak i ludzi starszych- co mnie najbardziej zaskoczyło pozytywnie.
Myślę, że takie manifestacje sa potrzebne i mają swój cel. Oby było ich więcej.

Było strasznie zimno, ale i tak uważam, że bylo warto!!!
-
2011/03/06 23:44:57
Zaglądam jeszcze raz przed snem i mówię dobranoc wszystkim czytelnikom "Szklanki do połowy pełnej" :)
-
2011/03/07 12:19:07
Witam serdecznie. Tego typu marsze to naprawdę ważna sprawa. Cieszy mnie to, że młodzi ludzie angażują się w społeczne inicjatywy. Jak widać panowie również :) Czytałam wiele nieprzychylnych opinii na temat manify, ale autorami są w większości mężczyźni, którzy chyba boją się konkurencji. Jeśli chodzi o falangę - była tak nieliczna, że nie warto się nimi przejmować. Pozdrawiam :)
-
2011/03/07 12:41:13
Dobra szkola robienia zdjec: wyglada prawie jakby na manifestacji zebrala sie spora grupa ludzi, a nie tylko banda babiszonow z peemesem, wraz z towarzyszacymi im cwiercmezczyznami.


Tak trzymac!
-
2011/03/07 12:47:26
Żałuję bardzo, że nie mogłam brać udziału w manifestacji w Warszawie. Ale miałam zajęcia na uczelni :( Ale obiecuje sobie, że będe uczestniczyc w niej za rok... słuszne jest domaganie się swoich praw i mamy prawo sie ich domagać zwłaszcza tam, gdzie czujemy, że te prawa nie sa rowne. :)
P.S.Dziekuję za wpis na moim blogu. Będę Cię częściej odwiedzać :)
-
2011/03/07 12:48:28
@ czytam_sobie

Takie nieprzychylne opinie właśnie napędzają do działania. Gdyby nie chęć zmian, nadal siedzielibyśmy w lepiankach ;)

@ pamejudd

Dzięki, staram się jak mogę :) A PMS to chyba Tobie dokucza, trochę więcej entuzjazmu ;)

PS. Pojęcie "ćwierćmężczyzna" nie istnieje.
-
2011/03/07 12:49:30
@ sarii83

Zapraszam :)
-
2011/03/07 12:58:06
@merka1986: oj, istnieje. Jak widac powyzej, ma nawet dobrze udokumentowana (w tym fotograficznie) denotacje.
-
2011/03/07 13:08:46
@ pamejudd

Daruj sobie.
-
2011/03/07 13:13:08
A ja jestem facetem i popieram takie akcje. A Ty pamejudd chyba naprawdę masz PMS. Żaden prawdziwy facet, który szanuje kobiety i jest dżentelmenem, nie wypowiada się nieprzychylnie na temat ich walki o równe szanse. Na Twoim miejscu wstydziłbym się takiej postawy. Pojęcie "ćwierćmężczyzna" nabiera znaczenia i kształtów w takich przypadkach jak Twój.. NIestety.
-
2011/03/07 13:19:43
Najgorsi są faceci tego pokroju:

"Mężczyzna ogląda się nago w lustrze, nagle jego członek zaczyna się podnosić.
- Spokojnie, spokojnie to tylko ja!" ;)
-
2011/03/07 15:04:57
@ best.bloger

Dzięki za poparcie na forum ;)

PS. Nie uważam uczestników marszu za ćwierćmężczyzn.. Szanuję ich za to, że wspierają swoje damy :) Tego rodzaju manify budzą "święte" oburzenie właśnie u buraków z transparentu, z którymi chcę mieć jak najmniej wspólnego.

Jednak szanuję prawo do własnego zdania, w granicach przyzwoitości oczywiście :)

@ pani_zulusu

Oj są ;)

PS. ZACHĘCAM DO UDZIAŁU W SONDZIE, KTÓRĄ UMIEŚCIŁAM W TREŚCI NOTKI.

PS. 2 Nie jestem wojującą feministką :)
-
2011/03/07 18:26:32
Widzę, że niektórzy strasznie się burzą. Ćwierć mężczyzna to ktoś kto nie radzi sobie z rolą mężczyzny i boi się świadomych kobiet, które walczą o swoje prawa. Ale panowie nie ma się czego obawiać. W gruncie rzeczy mężczyźni też by na tym tym skorzystali, bo chodzi o to żeby ludzie mogli robić to co chcą:) Jeżeli kobieta chce być policjanktą niech będzie:) A jeżeli facet woli być opiekunem do dzieci to też nie ma problemu:) Pozdrawiam:)
-
Gość: milo, *.starachowice.vectranet.pl
2011/03/08 14:37:27
ciekawy wpis i fajne foty ;) przesyłam pozdrowienia wszystkim paniom i życzę duuużo sił do dalszej walki :)
-
2011/03/09 14:55:34
@ acha-ona

Zgadzam się z Tobą w 100 procentach! :))
Równość szans jest bardzo ważna, nie każdy musi z tej równości korzystać, ale ważne by mieć okazję, aby z niej skorzystać. Każdy z Nas jest inny, nie możemy być szufladkowani ze względu na np. płeć. Bądźmy sobą i walczmy o swoje! :)

@ milo

Fotki może nie najwyższej jakości, bo robione telefonem, ale starałam się ich zrobić jak najwięcej :) dziękuję za pozdrowienia i życzenia, na pewno się przydadzą! :P
O mnie - magister nauk politycznych; otwarta na świat i ludzi aczkolwiek wątpiąca, pytająca i negująca; sarkastyczna krytykantka (trzeba mieć niezłą dykcję, żeby to właściwie wymówić); początkująca optymistka i realizatorka marzeń - od niedawna właścicielka własnej firmy - no tak już jakoś mam ;)
MASZ PYTANIE, SUGESTIĘ ALBO PROPOZYCJĘ PRACY DLA MNIE - PISZ! szklankadopolowypelna@poczta.fm :)

Popieram Internet Bez Chamstwa

OCEŃ TEGO BLOGA
JEST ŚWIETNY
JEST BARDZO DOBRY
JEST DOBRY
JEST PRZECIĘTNY
NIE PODOBA MI SIĘ
JEST BEZNADZIEJNY


MOJE SONDY
Najlepsze Blogi