Poczucie humoru, szczypta sarkazmu i konkretna dawka optymizmu - oto ma recepta na zachowanie higieny ciała i umysłu!
Blog > Komentarze do wpisu

Homofobii mówię NIE!

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Walki z Homofobią. W Polsce problem niechęci wobec osób homo, trans czy bi – seksualnych jest nadal poważny. Ciekawe w czym tkwi problem?

Może nienawiść do mniejszości seksualnych wynosimy z domu? Może za bardzo ufamy stereotypom? Homofobia to lęk, niechęć. Być może jest wynikiem pewnego strachu utrwalonego w naszej świadomośc, przekazywanego z pokolenia na pokolenie?

 

 

 

Tak naprawdę osoby nieheteroseksualne są takie same jak heteroseksualne. Jedyną różnicą jest seksualna orientacja, której gołym okiem nie widać. Dlaczego więc są dyskryminowane? 17 maja 1990 roku  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie usunęła homoseksualizm z listy schorzeń psychicznych. W 2005 r. dzień ten ogłoszono Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią (International Day Against Homophobia - IDAHO). Niby wszystko powinno ulec zmianie, ale nie ulega. Z pewnością nie wszędzie.. 

Homofobia może prowadzić do tragicznych następstw. Prawie 1/5 homoseksualistów w Polsce doświadczyła przemocy fizycznej z tego tytułu. Niestety 80% z nich nie zgłosiło tego faktu na policję, ponieważ funkcjonariusze bardzo często negatywnie odnoszą się do poszkodowanych i obwiniają ofiary o całą sytuację, np. negując uzewnętrznianie seksualności. Wielu chciałoby zepchnąć wszelkie mniejszości na margines, pozbawić ich praw czy też blokować im walkę o równy do nich dostęp. Homoseksualiści boją się sprawować publiczne funkcje, pracować z dziećmi, okazywać sobie czułość w miejscach publicznych, ponieważ narażają się na upokorzenia ze strony homofonicznej części społeczeństwa. Pary heteroseksualne trzymające się za ręce to norma społeczna a pary homoseksualne nadal budzą niechęć i odrazę niewiadomego pochodzenia. Mniejszości seksualne muszą ukrywać swoją prawdziwą naturę ze strachu przed wszechwładną i zniesmaczoną większością. Homofobia Polaków to codzienność.  Mniejszości seksualne bardzo często doświadczają przemocy.

 

 

Sprawcy ataków na tle homofobicznym przede wszystkim starają się wzbudzić w swoich ofiarach poczucie braku bezpieczeństwa i bycia osobą niepożądaną. Stosują między innymi:

• przemoc i ataki fizyczne;

• uszkodzenia mienia;

• groźby;

• wyzwiska;

• wiadomości o charakterze nienawistnym;

• upokarzanie i poniżanie.

Z badań wykonanych przez Unijną Agencję Praw Fundamentalnych (FRA) wynika, iż Polska jest jednym z niewielu krajów UE, w których wyżej wymienione akty na tle nienawiści, są codziennością.

„Kwestia ta odnosi się do ataków werbalnych, naruszania nietykalności, dyskryminacji w szkołach czy miejscach pracy. Zdaniem Agencji, rządy niektórych krajów unijnych ignorują skądinąd poważny problem. W raporcie FRA Bułgaria, Estonia, Łotwa, Polska i Rumunia zostały wymienione jako kraje wrogo nastawione do parad homoseksualistów. Również w tych krajach mniejszości homoseksualne czują się dyskryminowane”

Tylko nie mówcie, że wyniki badań są naciągane, taka jest rzeczywistość. Na dodatek Parlament Europejski wydał wspólny projekt rezolucji w sprawie nasilenia przemocy powodowanej rasizmem i homofobią w Europie, który również potwierdza, iż Polska to kraj, w którym tendencje dyskryminacyjne wzrastają.

„PE jest poważnie zaniepokojony ogólnym wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w Polsce, co jest częściowo wywołane przez takie platformy religijne, jak Radio Maryja”

 

 

Na temat RM nie będę się wypowiadać, zrobiłam to w ostatnim wpisie.

Wczoraj w Kielcach odbył się marsz przeciw homofobii, na którym jak zwykle pojawili się agresywni kontramanifestanci z członkiem Pis-u na czele.. Przeciwnicy marszu skandowali m.in.: "Normalna rodzina, chłopak i dziewczyna", "Lesby, geje, cała Polska z was się śmieje", trzymali transparenty z napisemami: "Zakaz pedałowania", "Dobry gej-martwy gej", "Jak złapiemy połamiemy" i  krzyczeli: "wypierdala*”. Jak widać w Polsce nadal nie brakuje nienawistnych postaw i obawiam się, że tak może być jeszcze bardzo długo.. Zastanawia mnie dlaczego nie moglibyśmy być tak tolerancyjnym społeczeństwem jak np. Holendrzy?

Chciałabym, aby każdy, kto kiedykolwiek wykazał się homofoniczną postawą, wyobraził sobie, że nagle wszystko się zmienia a sytuacja się odwraca. Homoseksualiści są większością, próbują ograniczać wolności heteroseksualistów, szykanują ich publicznie, oskarżają o dewiacje, zwalniają z pracy, znieważają, biją a nawet zabijają. Media zaczynają nagonkę na heteryków, posłowie zmieniają prawo, ograniczając ich swobody, zabraniają im zawierania małżeństw i adoptowania dzieci. Podoba Wam się taki świat? Piękny jest? Teraz wyobraźcie sobie jak czują się wszyscy, którzy każdego dnia muszą się mierzyć z dyskryminacją bądź żyć w ukryciu chcąc jej uniknąć? Przecież to coś okropnego!

tęcza 

KAŻDY JEST INNY, ALE WSZYSCY JESTEŚMY RÓWNI! PRZESTAŃMY W KOŃCU ZAUWAŻAC TYLKO TO, CO NAS DZIELI A ZACZNIJMY DOSTRZEGAĆ TO, CO ŁĄCZY! :) Homofobia uwstecznia:)

 

 

 

SONDA


Czy Twoim zdaniem problem homofobii w Polsce jest poważny?
Zdecydowanie tak
Raczej tak
Zdedydowanie nie
Raczej nie
Nie wiem
Nie mam zdania
Nie interesuje mnie ta kwestia

 

wtorek, 17 maja 2011, merka1986

Polecane wpisy

Komentarze
2011/05/17 14:14:19
wyborcza.pl/1,75248,9609306,Zwiazki_partnerskie_w_Sejmie.html Można zagłosować w sondzie na temat związków partnerskich.

"Projekt o umowie związku partnerskiego" wzorowany jest na francuskim "pax". Przewiduje, że dwie osoby - jednej lub różnych płci - mogą zarejestrować u urzędnika stanu cywilnego zawartą między sobą umowę cywilnoprawną określającą wzajemne zobowiązania. Tak zarejestrowany związek - który można by rozwiązać oświadczeniem woli - praktycznie zrównany byłby z małżeństwem w prawie podatkowym, spadkowym, lokalowym czy rentowym"
-
Gość: L, *.kormoran-net.pl
2011/05/19 00:18:33
Zgadzam się z Tobą!! W końcu trzeba zmienić coś w tym państwie, żebyśmy nie byli zaściankiem w tyle za innymi. Każdy człowiek ma prawo do miłości i wolności a Ci, którzy próbują innym tego zabronić to zwykłe chamy. Widzę, że wielu ludzi się z Tobą zgadza:) Tak trzymać!
-
Gość: L, *.kormoran-net.pl
2011/05/19 00:19:11
PS. Podobają mi się Twoje nowe blogi:)
-
2011/05/19 18:42:18
Nie dość, że optymistka, to jeszcze promotorka tolerancji - BRAWO!:)
-
karaf222
2011/05/23 08:19:29
Szerzycie hasło: tolerancja, a nie tolerujecie tego, ze homofobia nie równa się stwierdzeniu, że bycie gejem nie jest normlane. Ja np toleruję gejów, tak samo, jak toleruje np osoby na wózkach inwalidzkich. I to i to choroba lecz nie umniejsza praw tych ludzi. Niech tylko oni nie umniejszają moich praw gadając, że nie mam prawa nazywać ich "odstępstwem od naturalnego porządku swiata". Jakos natura tak chciała, ze do poczecia potomstwa potrzeba jest mamusi i tatusia, a nie dwie mamusie lub dwóch tatusiów.

Ja im nie wadzę, oni mi - ot wybryk natury. Niech sobie żyją, mają swoje "związki" (bo malzenstwem tego nazwac nie mozna), a nawet parady równości. Proszę bardzo. Ja ani na nich ręki nie podniosę, ani zle sie nie wypowiem. Ludzie tacy samy jak ja, tylko z innymi problemami. Niech wiec tacy ludzie w zamian nie zarzucają mi homofobii. To, że nie uwazam homoseksualizmu za naturalne, nie oznaczy, ze jestem homofobem!
-
Gość: L, *.kormoran-net.pl
2011/05/23 10:45:13
@ karaf222

Jesteśmy z Tobą :) Będziemy się za Ciebie modlić! :P
-
karaf222
2011/05/23 12:19:42
a po co chcesz sie za mnie modlic ? Kto Ci w ogole powiedzial, ze ja wierzący jestem ? Ty sie za siebie pomódl, za to bys trzezwiej na swiat patrzyc zaczął.

-
2011/05/23 14:48:21
@ karaf222

Dla homoseksualisty właśnie homoseksualizm jest naturalny a nie heteroseksualizm. Homoseksualiści nie nazywają heteryków nienormalnymi i nie ograniczają ich praw, chcą tylko równości. Nie mieszaj pojęć, bo żaden przedstawiciel mniejszości nie ogranicza Twoich praw domagając się tolerancji. Takie prawo gwarantuje nawet Konstytucja, także nie wyolbrzymiaj pewnych kwestii, ponieważ polskie prawo zabrania dyskryminacji mniejszości.

Każda mniejszość walczy o swoje prawa, nie ograniczając przy tym praw większości (co byłoby niedopuszczalnie w demokratycznym kraju). Nie pisz proszę, że ich walka Ciebie ogranicza, bo chyba nie masz pojęcia jak to jest być dyskryminowanym.
-
2011/05/23 14:49:30
PS. Do posiadania potomstwa potrzeba kobiety i mężczyzny a nie mamusi i tatusia:) To poważny błąd merytoryczny z Twojej strony.
-
Gość: zawadowo, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/05/23 21:04:55
Cześć,
przeczytałem i w sumie wydaje mi się że jesli chodzi o homofobię to Cię może zainteresować: www.homoseksualizm.org.pl/index.php/doswiadczylem-duzo-homofobii/ To wywiad przeprowadzony z okazji światowego dnia walki z homofobią przez portal homoseksualizm.org.pl .

A co do bloga - jest świetny. Znalazłem Cię przez blipa na tagu #lesbijki i na początku pomyślałem, że jesteś jakimś homofobickim dupkiem. Na szczęście nie.

Więc daje suba na blipie, u sibie na blogu też wrzucę linka i będę czytał. Trzymaj się.
-
2011/05/24 15:09:38
@ zawadowo

Dziękuję :)
-
Gość: dyson, *.ip.netia.com.pl
2011/06/02 07:06:37
NIE MA CZEGOS TAKIEGO JAK HOMOFOBIA

To naturalny i normalny odruch wstretu.
-
Gość: L, *.kormoran-net.pl
2011/06/02 10:54:36
@ dyson

Odruch wstrętu można mieć jak się zobaczy kupę na ulicy a lęk i wstręt przed np. homoseksualistami, ciasnymi pomieszczeniami, pająkami itp. to fobie, czyli psychiczne zaburzenia, które nie są czymś naturalnym.
-
2011/06/03 21:42:57
@ L

DOKŁADNIE TAK
-
Gość: homofob, *.net.pbthawe.eu
2011/08/15 16:38:30
Czemu szykanujecie Pana Stachurskiego , ma prawo do nie posyłania dzieci do szkoły w której uczy gej. TO JEGO PODSTAWOWE PRAWO CZŁOWIECZE. Decydować kto i czego uczy jego dzieci, oraz wychowywać wpajać poglądy jakie On chce .Co do homoseksualizmu, to trzymajcie to dla siebie nie manifestujcie swojej seksualności odrażające, dotyczy to też par hetero.
-
Gość: homofob, *.net.pbthawe.eu
2011/08/15 16:46:34
WHO to organizacja skrajnie nie wiarygodna. Przykład pierwszy z brzegu, męska niepłodność do 2010 kuzyn był niepłodny, w 2010 według norm WHO już płodny jest. Jego nasienie spełnia normy. Oczywiście, nadal nie może mieć dzieci, podobnie jest z homoseksualizmem, wykreślenie zostało przegłosowane 8 głosami, z których wszyscy się przyznali iż byli pod presją środowisk homoseksualnych. Co więcej nawet naukowcy z nimi związani, potwierdzają brak dowodów na to iż homoseksualizm jest wrodzony. Przykład bliźniąt jedno jajowych, jedno jest homo drugie hetero. Wiec to nie kwestia genetyki tudzież hormonów.
-
Gość: , *.kormoran-net.pl
2011/08/15 19:05:29
@ homofob

Nikt tu nie szykanuje Stachurskiego, czytaj dokładniej.
-
2011/08/19 09:57:15
@ homofob

Nie będę się w ogóle odnosić do Twojej wypowiedzi, bo skoro podpisujesz się jako "homofob" z góry charakteryzyjesz swoją postawę. Tekst wpisu jasno i wyraźnie sprzeciwia się homofobii, więc ludziom o właśnie takiej postawie, którą między innymi propaguje Stachurski, Kukiz i Baka.

@ , 131.kormoran-net.pl

Dokładnie.
O mnie - magister nauk politycznych; otwarta na świat i ludzi aczkolwiek wątpiąca, pytająca i negująca; sarkastyczna krytykantka (trzeba mieć niezłą dykcję, żeby to właściwie wymówić); początkująca optymistka i realizatorka marzeń - od niedawna właścicielka własnej firmy - no tak już jakoś mam ;)
MASZ PYTANIE, SUGESTIĘ ALBO PROPOZYCJĘ PRACY DLA MNIE - PISZ! szklankadopolowypelna@poczta.fm :)

Popieram Internet Bez Chamstwa

OCEŃ TEGO BLOGA
JEST ŚWIETNY
JEST BARDZO DOBRY
JEST DOBRY
JEST PRZECIĘTNY
NIE PODOBA MI SIĘ
JEST BEZNADZIEJNY


MOJE SONDY
Najlepsze Blogi