Poczucie humoru, szczypta sarkazmu i konkretna dawka optymizmu - oto ma recepta na zachowanie higieny ciała i umysłu!
Blog > Komentarze do wpisu

Otwórz się na innych, czyli o mniejszościach ciąg dalszy

Moja współlokatorka (studentka V roku pedagogiki opiekuńczej) posiada bardzo dużą ilość fachowej literatury na temat mniejszości seksualncyh (pisze na ten temat pracę magisterką). W jednej z książek znalazłam wiele ciekawych treści na temat homoseksualizmu. Może niektórzy zrozumieją, że takie czekanie na zmianę mentalności ogółu może przedłużyć się w nieskończoność. Warto zacząć zmiany już teraz, wystarczy się otworzyć:)

Przede wszystkim nasza seksualność była i jest poddawana OGRANICZENIOM. Szczególnie widać to wśród mniejszości orientacji seksualnych i tożsamości płciowych.

Główną przyczyną ograniczeń jest ich negatywne postrzeganie w patriarchalnie uformowanych społecznościach, w których obserwujemy podział na męskie i żeńskie role. Wiadomo na czym to polega, kobieta – uległa i posłuszna, mężczyzna – władczy i dominujący. Osobie homoseksualnej ciężko jest wpasować się w takie normy, nigdzie nie pasuje, czuje się wykluczona społecznie. W czasach średniowiecznych, gdy życie wszystkich ludzi było podporządkowane Bogu, a treści biblijne jasno i wyraźnie potępiały homoseksualizm, mniejszości były spychane na margines, tępione, palone na stosach i topione, ponieważ nie pasowały do chrześcijańsko-poprawnej większości. Wyobraźcie sobie, że w Prusach kara śmierci za sodomię została zamieniona na karę więzienia dopiero w 1794 roku! Ale nadal pozostała karą…

Stereotypy przypisują lesbijkom męską osobowość, tak było i tak jest. Oczywiście to totalna bzdura, ale wielu stwierdzi, że to ja gadam bzdury, bo kobiece lesbijki tak naprawdę nie są lesbijkami tylko udają bądź są niezdecydowane, jak to kobiety.. Myślenie na temat kobiet jest z resztą przesiąknięte stereotypami. Wyobraźcie sobie, że jeszcze w początkach XIX wieku w świecie nauki dominowało przekonanie, że lesbijki mają ponad przeciętnie dużą łechtaczkę i dzięki temu mogą odbywać stosunki seksualne z innymi kobietami!!:D 

Jeśli chodzi o gejów: 

„wielu chrześcijańskich moralistów, kryjących swą homofobię pod maską udawanej neutralności i gotowości niesienia pomocy, chętnie powołuje się na wypowiedzi Junga, klasyfikujące homoseksualizm jako poważne zaburzenie osobowości biorące się stąd, że mężczyzna nie wydobył swej męskości z głębi psyche i nie rozwinął jej dostatecznie, toteż poszukuje jej na płaszczyźnie biologicznej, w związku seksualnym z innym mężczyzną”

Właśnie na tej podstawie nasze głęboko wierzące społeczeństwo dowodzi, że homoseksualistów należy poddawać terapii. Nie wiedzą jednak, że już bardzo dawno ludzie nauki odeszli od Jungowskiej koncepcji.. W tym momencie mogę świadomie uznać nauki kościoła za przestarzałe, nietolerancyjne, dyskryminujące i budujące mury społeczne. Z resztą wystarczy wejść na Frondę i poczytać prześmiewcze artykuły na temat mniejszości homoseksualnych..

 

Receptą na zmiany jest przezwyciężenie lęku heteroseksualnej większości przed odmienną orientacją mniejszości. Inaczej Polska nigdy nie upora się z homofobią!

„Będzie tak zapewne dopóty, dopóki seksualna większość nie przezwycięży głębokiego lęku o swą identyfikację i system wartości, i nie dostrzeże kryjącego się w homoseksualizmie twórczego potencjału przemian kształtujących naszą cywilizację (…) Rzecz w tym, byśmy postrzegali ten proces nie jako zagrożenie i powód do wykluczania, lecz jako źródło duchowego bogactwa; by większość nauczyła się dzielić świat z mniejszościami”

Piękne i mądre słowa, popieram je całkowicie! Aby tego dokonać należy się otworzyć, spróbować poznać i zrozumieć „inność”. Zamiast wolność ograniczać, rozszerzyć jej granice i otworzyć drogę do zmian w tym hermetycznym systemie społecznym.

Myślę, że pewna blokada w naszych umysłach jest wynikiem konserwatywnej propagandy, ślepego zaufania skierowanego w stronę religijnych dogmatów, które kler modyfikuje jak mu się tylko podoba (na przykład tolerując gwałt w małzeństwie). Kościół rzymskokatolicki przeżywa kryzys, dobrze o tym wiemy, upada moralnie. Może więc czas otworzyć się i pójść z duchem czasu a nie budować podziały wśród ludzi? Kościół nie propaguje już miłości, szacunku i zrozumienia, ale wrogość, nienawiść, politowanie dla inności, zamknięcie. Mam wrażenie, że czasy ciemnych wieków w sferze sacrum powracają... Niestety przenosi się to na sferę świecką i powoduje więcej złego niż dobrego. A przecież należy zło dobrem zwalczać prawda? A może się mylę?

 

A oto dawka muzycznej homofobii (autor bezkarnie szerzy nienawiść i namawia do zabijania homoseksualistów a władza pozostaje głucha..)

 

 

środa, 20 lipca 2011, merka1986

Polecane wpisy

Komentarze
2011/07/20 16:51:12
Dopóki nasza tożsamość, w tym właśnie seksualna, będzie się kształtowała, dopóty trwać będzie ta "wojna" między zwolennikami i przeciwnikami homoseksualistów. Zaakceptujmy siebie, a dostrzeżemy, że inny człowiek ze swoją seksualnością wcale nie jest taki dziwny i wcale nas nie irytuje samym swoim istnieniem.
-
Gość: Lechu, *.kormoran-net.pl
2011/07/21 16:54:12
@ diokhan81

W tym problem, Polacy mają dużo kompleksów i poniżając innych podnoszą swoją samoocenę. Nie ma tu miejsca na akceptację.
-
2011/07/21 19:43:50
Długo mnie nie było, widzę że czytelników przybyło:) Bardzo dobrze:) Wpisy na temat homoseksualistów są potrzebne i będę Cię w tej sferze wspierać na każdym kroku!! :D Odnośnie treści - wybrałaś bardzo sensowne cytaty, które ukazują przestarzałą ideologię chrześcijan, a te stereotypy - perełki światowej głupoty:p Wyniki ankiety pozytywnie mnie zaskoczyły, dobrze że młodzi ludzie zmieniają podejście do mniejszości seksualnych. Niestety dużo starych pierników z konserwatywnego obozu RM i tym podobnych nadal pierze mózgi części społeczeństwa a potem się z nas śmieją na świecie. Pozdrawiam serdecznie:)
-
leszlong
2011/07/21 20:29:33
"Wyobraźcie sobie, że w Prusach kara śmierci za sodomię została zamieniona na karę więzienia dopiero w 1974 roku! Ale nadal pozostała karą"

Czy aby na pewno w Prusach? Kraj związkowy Prusy czyli Freistaat Preußen został zlikwidowany w 1947 r. uchwałą nr 46 Alianckiej Rady Kontroli (www.verfassungen.de/de/de45-49/kr-gesetz46.htm). Jakby do tego się przyczepił homofob, to zacząłby udowadniać, że ta książka to bubel. Możliwe, że chodzi o inny kraj związkowy albo inny kraj europejski (np. Hiszpania).
-
2011/07/21 20:43:18
Mam tam błąd, nie zauważyłam:) W złej kolejności umieściłam liczby w dacie:) Miał być 1794 rok a nie 1974 :) Cieszę się, że jest ktoś, kto dokładnie czyta zamieszczane przeze mnie treści:) Już poprawiam
-
2011/07/21 20:48:19
@ pani_zulusu

Trzeba otwarcie mówić o problemie homofobii i wszelkich przejawach dyskryminacji. Polska jest demokratycznym krajem, a nie monarchią klerykalną czy jak to można by nazwać. Żadna unia persnonalna nie łączy nas z apostolską stolicą a już w konstytucji pełno religijnych treści przysłania nasze prawa i wolności. Nie mam nic przeciwko katolikom, niech sobie nimi będą, ale nie krzywdzą innych. Przestrzeń publiczna należy do wszystkich, wolność słowa pozwala mi prosto z mostu zarzucić polskiemu kościołowi propagowanie dyskryminacji i nikt nie ma prawa mi nic za to zrobić. Taki jest fakt, ludzie po prostu boją się o tym mówić, bo księża mają ogromne wpływy i są jak mafia albo wielkie koncerny - piorą nam wszystkim mózgi wmawiając, że to co ludzkie, jest nam obce!
-
2011/07/21 20:50:39
www.tvn24.pl/0,1695119,0,1,mafia--kosciol-i-setki-milionow,wiadomosc.html a propo mafii :)
-
Gość: , *.play-internet.pl
2011/07/22 20:24:24
100 % racji :D
-
Gość: Leon, 88.199.151.*
2011/07/24 17:09:38
Homofobia to debilizm i cofanie się w rozwoju. Ostatnie wydarzenia w Norwegii pokazują jakie są efekty chrześcijańskiego fanatyzmu........
-
2011/07/25 19:13:12
Bardzo mądry i ciekawy tekst.

@ Leon

Masz rację
-
2011/07/26 13:11:40
Uważam, że powinniśmy być OTWARCI i TOLERANCYJNI. Reszta sama sie jakoś ułoży. Na pewno skrajności i radykalne postawy przyczyniają się do konfliktów, które potem zamieniają się w wojny. Historia już nie raz to pokazała a ludzie mimo wszystko niczego się nie nauczili i ślepo wierzą w górnolotne hasełka. Na wojnie korzystają tylko producenci wojennego osprzętu, bankierzy i ludzie bogaci, którzy sterują losami prostych ludzi.
-
Gość: Labryska, *.173.12.105.tesatnet.pl
2011/10/25 02:20:12
Mam nadzieję, że ta poprawka o mowie nienawiści wkrótce wejdzie w życie, bo to karygodne aby nie wyciągać konsekwencji z takich wypowiedzi jak na filmikach, które jawnie nawołują do zabijania...
-
2011/10/29 23:18:53
@ Labryska

OBY!!!!!!
-
dr_ewa999
2011/10/29 23:29:18
Wydaje mi się,ze mężczyżni są większymi homofobami niż kobiety.Przez 6 tygodni życia płodowego wszyscy jesteśmy " kobietami" :)) i dopiero póżniej determinuje się męska płeć mózgu.Pisałam kiedyś o tym u siebie www.youtube.com/watch?v=Y-KXAULqz80 Być może własnie p dlatego kobiety są bardziej tolerancyjne w stosunku do homoseksualności innych ludzi niz mężczyżni ;)
-
dr_ewa999
2011/10/29 23:30:28
Przepraszam, w poprzednim komentarzu podałam zły link :)))
drewa999.blox.pl/2007/06/Wszyscy-jestesmy-kobietami.html
-
2011/10/30 21:00:02
@ dr_ewa999

Zgadzam się totalnie :)
O mnie - magister nauk politycznych; otwarta na świat i ludzi aczkolwiek wątpiąca, pytająca i negująca; sarkastyczna krytykantka (trzeba mieć niezłą dykcję, żeby to właściwie wymówić); początkująca optymistka i realizatorka marzeń - od niedawna właścicielka własnej firmy - no tak już jakoś mam ;)
MASZ PYTANIE, SUGESTIĘ ALBO PROPOZYCJĘ PRACY DLA MNIE - PISZ! szklankadopolowypelna@poczta.fm :)

Popieram Internet Bez Chamstwa

OCEŃ TEGO BLOGA
JEST ŚWIETNY
JEST BARDZO DOBRY
JEST DOBRY
JEST PRZECIĘTNY
NIE PODOBA MI SIĘ
JEST BEZNADZIEJNY


MOJE SONDY
Najlepsze Blogi