Poczucie humoru, szczypta sarkazmu i konkretna dawka optymizmu - oto ma recepta na zachowanie higieny ciała i umysłu!
Blog > Komentarze do wpisu

Prawicowy entuzjazm po norweskiej tragedii

Piątkowa masakra na norweskiej wyspie Utoya wstrząsnęła całym światem. Obawiam się, że negatywnych skutków tego wydarzenia będzie więcej niż się spodziewamy a skrajne postawy znajdą wielu zwolenników...

Przeglądając internetowe artykuły na temat norweskiego mordercy a dokładnie komentarze autorstwa internautów jestem porażona polskim entuzjazmem skierowanym w stronę Breivika a raczej jego narodowej ideologii. Przeważająca część komentujących powierzchownie neguje jego zachowanie, doszukując się usprawiedliwienia jego poczynań. Wiemy nie od dziś, że Polska prawica popiera ideologicznie takie akcje i jest zdecydowanie eurosceptyczna oraz przeciwna mulikulturowej przyszłości naszego kraju.  

Przeciętny Polak – zmęczony kryzysami, podatny na prawicową propagandę, pełen nienawiści do lewicy, która zawsze będzie w jego oczach postkomuną, katolik i konserwatysta – chętnie przyłączy się do właśnie takiego ruchu. Pamiętamy jak było w przeszłości, gdy prosty lud szedł z zamkniętymi oczami z wodzem, który ich obroni przed rzekomym wrogiem np. „żydostwem” i „pedalstwem” toczącym ojczyznę niczym zaraza i zagrażającym jej spójności.

Przecież kiedyś byliśmy największymi przyjaciółmi żydowskich braci a teraz Polakom przeszkadza czarny piłkarz, romski właściciel lombardu, koreański kolega z klasy syna, homoseksualny sąsiad i tak dalej.. Za to ksiądz dziwkarz – jest ok., to w końcu też człowiek, jak każdy prawda (byle biały)? Martwi mnie powiązanie głębokiej wiary z tak głęboką nienawiścią.. 

Konserwatywni i prawicowi członkowie społeczeństwa widzą zagrożenie wśród tak zwanych „lewaków”. Chciałabym tylko zauważyć, że nacjonalizm to prawicowy odłam, który na dodatek zyskuje coraz większe grono zwolenników w Polsce a wielu młodych ludzi uważa się za patriotów szerząc nienawistne hasła i biegając co niedzielę do kościoła..

Skąd bierze się tyle jadu w naszym społeczeństwie? Otóż właśnie z konserwatywnych postaw mających u podstaw niechęć do zmian. Czy nazwiemy patriotyzmem koczowanie pod krzyżem i obrażanie niewierzących? Nie. Czy nazwiemy patriotyzmem podburzanie przez kler i katolickie media ? Nie. Czy nazwiemy patriotyzmem obrażanie ateistów? Nie. Czy patriotyzm to miłość tylko do Polski i Polaków? Nie. To są zaczątki nacjonalizmu. 

Dziwię się takiej postawie właśnie Polakom, którzy „tułają” się po całym świecie szukając swojego miejsca, bo politycy w ukochanej ojczyźnie się na nich wypięli. Niejeden magister, który nasłuchał się na zmywaku w Londynie, że jest zerem, polaczkiem pijaczkiem, złodziejem i śmierdzącym leniem - tak bardzo popiera rasistowskie hasła. Przecież to paranoja, bo z ofiary zamienia się w kata! Jednak Polak wyśmiewany z prawa i lewa nadal uważa się za kogoś lepszego od Żyda czy „Czarnucha”, bo pochodzi z tak wspaniałego kraju o niesamowitej przeszłości historycznej i tak dalej.. Według mnie historia Polski ukazuje nie bohaterstwo a odwieczną nieudolność rządzącej elity i raczej kompromitująca aniżeli napawająca dumą.. 

„Nacjonaliści popierają dążenie państwa do maksymalnego ujednolicenia populacji narodowej za pomocą asymilacji czy też eliminacji odmiennych grup etnicznych i narodowych”

Czy nie kojarzy Wam się to z transmisjami Radia Maryja? Może nie dosłownie namawiają do asymilacji, ale jawnie szerzą niechęć wobec inności. A zakamuflowana opcja niemiecka zagrażająca narodowej spójności?

„W nurt nacjonalistyczny wchodzi między innymi narodowy katolicyzm (doktryna, która scala nacjonalizm oraz religię katolicką jako dominującą - status państwa wyznaniowego z uprzywilejowaną pozycją danego narodu), patriotyzm (oddanie się ojczyźnie), szowinizm (wyolbrzymione poczucie przywiązania i aprobaty dla własnego kraju, grupy etnicznej czy też przywódcy)” 

Tego chyba nie muszę szerzej komentować. Prawicowi politycy i kler świetnie sobie radzą z neonacjonalistyczną propagandą a po katastrofie smoleńskiej mają wprost idealną sytuacją i podatny grunt, aby wciskać Polakom pseudo-katolicko-patriotyczny kit. Przeraża mnie tylko ilość ludzi, którzy w to wszystko ślepo wierzą i niedługo jak Breivik zaczną wychodzić na ulicę z bronią w ręku jak np. w Rosji, gdzie ataki na cudzoziemców są codziennością. Może niewielu się ze mną zgodzi, ale Polska jest drugą Rosją, tylko w ładniejszym opakowaniu a gdy Polacy mają typowo wschodnią i porywczą mentalność. 

Teoretycznie nacjonaliści odcinają się od postawy Breivika, ale dlatego, że zaliczają uważają go za masona, syjonistę i "zwolennika pedałowania". Zacytuję fragment ze strony nacjonalista.pl

"Nasi rodzimi Breivikowie na swoją działalność dostają państwowe fundusze, nagrody i „prywatne” dotacje. I niczym ich bracia analni z zamierzchłej przeszłości – Ernestowie Roehmowie, twórcy narodowego socjalizmu i osławionych nazistowskich bojówek SA – są tym, co czyni naszą egzystencję wiecznym balansowania na krawędzi życia i śmierci. Bracia Analni w masońskich fartuszkach z wpiętą w rzyć flagą wiecznego Izraela – burzyciele naturalnego porządku rzeczy. Wrogowie każdego porządnego człowieka"

Nacjonaliści krytykujący narodowcyh socjalistów i nazistów - to jest dopiero śmiechu warte. Przecież każdy dobrze wie, że nacjonalizm, nazizm i narodowy socjalizm to jedno i to samo, tylko że inaczej ubrane w słowa!! Gdyby polscy nacjonaliści znaleźli sobie porządnego sponsora, z pewnością też by zaczęli całować tyłki swoich rzekomych przeciwników. Niech więc nie robią z siebie wyjątkowych, bo pochodzą z jednego worka - nienawiści i dyskryminacji!

 

 POLSKI NAZIZM

 

RASIZM W ROSJI

 

PS. Prawicowcy na frondzie bronią się twierdząc, że neonazizm nie ma nic wspólnego z konserwatyzmem i prawicą, a Breivik z chrześcijaństwem.. Ja bym się jednak posprzeczała w tej kwesti.., ale argumentacja utora tekstu strasznie mnie rozśmieszyła z powodu zabawnej zbieżności pewnych nazwisk;)

"Nie można oczywiście przemilczeć faktu, że Breivik należał do prawicowych partii i zwracał uwagę na problemy, które leżą na sercu konserwatystów. Jednak okazuje się, że jego manifest jest kopią tego co pisał amerykański morderca i zamachowiec Ted Kaczynski. Część liczącego 1500 stron manifestu, została niemal słowo w słowo skopiowana z manifestu "Unabombera" Kaczynskiego" 

 

wtorek, 26 lipca 2011, merka1986

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Gniewomir, *.dynamic.chello.pl
2011/07/27 00:34:18
Na samym początku zaznaczę, że mam centrowe poglądy i jestem ateistą. Uważam, że powinniśmy brać z każdego systemu to, co się sprawdza, a resztę wywalić. To tak, żeby nie wrzucać mnie do żadnej grupy. ;)

Mogłabyś równie dobrze napisać "lewicowy entuzjazm po norweskiej tragedii", bo pojawiają się równie niewybredne komentarze przysłowiowych "lewaków". O okazji do robienia porządku z prawicą, zamykaniu ich w wiezieniach(mowa o generalnie prawicowcach, a nie radykałach), etc. Pamiętaj, że internet to straszne gówno... ;)

To nie jest wina Polaków, że podchodzą sceptycznie do multikulturowości(która sama w sobie nie jest zła) w Europe, skoro patrzą na zachód i widzą burdel. Europejczycy schrzanili, bo pozwolili na tworzenie gett i dali taryfę ulgową obcokrajowcom(przestępczość, rozwój szkodliwych tradycji i poglądów, etc.). Jeżeli mamy zrobić to w takiej formie, na jaką pozwoliła sobie Europa Zachodnia, to sam się zabiorę na wschód - do Rosji! ;)

Sami obcokrajowcy nie maja problemów o ile są "swoi". Na mojej osiedlowej siłowni(klasycznie karkowej) do jedynego czarnego wszyscy odnoszą się z szacunkiem. W życiu nie widziałem, żeby ktoś się do niego przyczepił albo chociaż krzywo spojrzał i nikt mu nie odmówi pomocnej ręki. Nie wątpię, że spotkały go jakieś rasistowskie incydenty, ale skoro daje rade w grupie podwyższonego ryzyka, to nie jest tak fatalnie(jest też koleś o semickiej urodzie, kilku kolesi z kaukaskimi rysami - podobnie). Mieszkam w typowo robotniczej dzielnicy.

Nie sądzę, żeby to było takie biało-czarne, jak to opisujesz.

Nacjonalizm i narodowy socjalizm, to jednak dwie różne rzeczy(robię za adwokata diabła). Podobne uproszczenie stosują nacjonaliści równając socjalizm ze stalinizmem, etc.

Od Andersa wszyscy się odcinają poza jakąś islamistyczna grupą, która się przyznała do ataku. Idioci. :P
-
Gość: , *.kormoran-net.pl
2011/07/27 16:08:48
@ Gniewomir

Tekst dotyczy prawicowego entuzjazmu, dlatego ma taki tytuł:)
-
2011/07/27 16:36:40
@ Gniewomir

Jak sobie wyobrażasz branie z każdego systemu tego, co się sprawdza? Jeszcze nie wymyślono idealnego systemu politycznego:) Poza tym każdy człowiek co innego uważa za sprawdzone. Teoria i praktyka często zupełnie nie idą ze sobą w parze co widać na przykładzie chociażby komunizmu.

Gdybym chciała zająć się kwestią "lewaków" i ich podejścia, wtedy napisałabym tekst o zupełnie innym przesłaniu. Nie tylko lewicowcy chcą ukarania winnych, morderca to morderca, nie ważne czy konserwatysta czy socjalista. Problem w tym, że ten człowiek był właśnie prawicowym radykałem, więc wywołał radość wśród swoich - o tym traktuje ten wpis:)

Oczywiście, że to wina Polaków. Oni tak samo jak Rosjanie czy Francuzi są zafascynowani coraz popularniejszym neonazizmem. Ja widze gorszy burdel na wschodzie, który jest nadal postkomunistyczny a rządzy z roku na roku coraz bardziej nieudolne, przynajmniej w Polsce. Niech naród szuka przyczyn w ojczyźnie a nie podnieca się Breivikiem i jego ideologią czystek, jakby to miała być recepta na ład i poprawę stanu naszego kraju.

Ja bez żadnych wątpliwości mogę postawić znak równości pomiędzy stalinizmem i hitleryzmem, niejeden znawca się ze mną zgodzi.

Polacy mają problem z akceptacją odmienności, bo nie potrafią walczyć o siebie a Ci "inni" są zagrożeniem, bo mogą okazać się bardziej pracowici czy kreatywni jak np. Żydzi. Wtedy Polak staje się gorszy a taki "brudas" zabiera mu miejsce pracy i jeszcze na dodatek modli się do swojego boga na jego oczach! Koszmar! Wąski rozum to naprawdę poważny uszczerbek zdrowotny:)
-
2011/07/27 16:39:34
A propo hitleryzmu i stalinizmu - eonline.pl/video/62036/soviet-story
-
Gość: Jacek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/07/28 22:51:12
"Czy nie kojarzy Wam się to z transmisjami Radia Maryja? ..."

rozumiem że super często słuchasz RM i dokładnie znasz treści ich transmisji... btw. polecam, jest tam świetny jazz

Komentarze rasistowskie itp, są domeną internetu. Internetowe ludki i trolle, czują się w żywiole i zaczynają pisać takie pierdoły. Błagam tylko o to by nie zawężać prawicy do tego typu ludzi którzy dostali internet i oglądają videoblog JKM'a.
O dziwo istnieje jeszcze w Polsce jeszcze jakaś dyskusja polityczna. Ostatnio widać też że i prawica i lewica próbuje wyhodować pokolenie inteligencji, jakaś Krytyka Polityczna czy Rzeczy Wspólne.

Na prawicy ja widzę głównie odcinanie się od mordercy, oraz riposty tym że polityk z po już wparował w Łodzi do siedziby pis i mówił że chce zabić kaczyńskiego, zabijając jakiegoś działacza. że język nienawiści, że "dożynanie watah" itp
Oczywiście pis nie uznaje po za prawicę. na lewicy lewicy się nie skupiają bo nie jest przy władzy.
-
2011/07/28 22:54:38
@ Jacek

Często słucham RM:)
-
Gość: Dorian Gray, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2011/07/28 23:53:26
Autorka: "Ja bez żadnych wątpliwości mogę postawić znak równości pomiędzy stalinizmem i hitleryzmem, niejeden znawca się ze mną zgodzi".

Tu bym mocno polemizował. Jednak w przypadku hitleryzmu ludobójstwo było cechą systemową i integralnym składnikiem - wręcz kluczowym założeniem tej ideologii, w przypadku stalinizmu zaś zdecydowanie nie. Ludobójcze oblicze stalinizmu ujawniło się raczej jako skutek uboczny, podczas gdy w samej warstwie doktrynalnej nie sposób negować, że była to doktryna ze wszech miar szlachetna.

Pozdrawiam serdecznie, nie odzywam się zazwyczaj, ale bardzo lubię czytać Twego bloga i podzielam zdecydowaną większość poglądów.
-
2011/07/29 12:53:02
@ Dorian Gray

Właśnie to miałam na myśli. Obejrzałam ostatnio program, do którego link zamieściłam poniżej i okazuje się, że nawet plakaty propagandowe wyglądały identycznie. Teoretycznie jesen ustrój walczył z drugim, a rczej Stalin chciał wyplenić rządy nazistowskie, ale tak naprawdę panowie świetnie się rozumieli. W trakacie wojny i tuż po niej, w ZSRR zamordowano więcej ludności cywilnej niż w niemieckich obozach koncentracyjnych.
-
Gość: , *.kormoran-net.pl
2011/07/30 17:58:44
Masz racje merka
-
Gość: Paw., *.ip4.artcom.pl
2011/07/30 21:45:33
Bardzo dawno takich bzdur u Ciebie nie czytałem. Porównywać słuchaczy Radia Maryja do masona i syjonisty Breivika mogą jedynie totalni degeneraci moralni ze stajni Gazety Wybiórczej.

ps. I przestań bronić tutaj Żydów, Romów, homoseksualistów kosztem rzekomych "księży-dziwkarzy". Twoja głowa ma bujną faktycznie bardzo bujną wyobraźnię, ale Twoje intencje są na wskroś irracjonalne i podłe - zastanów się nad sobą.

ps 2. I nie kłam, bo kłamać nie wypada, a nawet nie wolno. To nie ludzie pod krzyżem bili i obrażali ateistów oraz pogan, tylko było akurat na odwrót. Podobnie ze Smoleńskiem, o którym prawdę można usłyszeć jedynie w RM, gdzie ludzie mają prawo do głosu i swojego zdania.
-
2011/07/31 14:04:58
Zgadzam się z Tobą. Trzeba hamować w Polsce zapędy zagorzałych prawicowców, bo stąd już tylko krok do nazizmu, nacjonalizmu i wszelkiej maści NIENAWIŚCI! Polska kiedyś była krajem gdzie obok siebie mieszkali Polacy, Niemcy, Żydzi, Ukraińcy i wiele innych nacji. A dzisiaj jak grzyby po deszczu wyrastają małe szczurki z wąsikami, które uważają się jedynie słusznych, wierzących patriotów.... aż ręce opadają.
Trzeba bronić tolerancji w Polsce, bo takich ataków jak w Norwegii możemy doczekać się u Nas. Pozdrawiam! :)
-
2011/07/31 16:36:39
@ Paw

Jak zwykle nie zrozumiałeś przekazu. Miałam na myśli takich zaślepionych prawicowców jak Ty.

@ acha-ona

Szczurki z wąsami - :D Jesteś the best !!
-
Gość: tolerancyjny, *.tpnet.pl
2011/08/04 08:02:10
Najwięksi nacjonaliści to Żydzi. Wystarczy poczytać wymiotną, by się o tym przekonać.
-
2011/08/07 20:08:58
@ tolerancyjny

Nie wiem co masz na myśli tak konkretnie.
-
Gość: Labryska, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/10/30 02:04:38
To straszne, jak niektórzy próbują podnieść swoje własne ego poprzez poniżanie innych z byle jakiego powodu... A już usprawiedliwianie okrutnej zbrodni Breivika jakkolwiek świadczy tylko o okrucieństwie tych osób, jak można uważać się za chrześcijanina i nienawidzić bliźnich...
-
2011/10/30 20:58:19
@ Labryska

Dokładnie..
-
Gość: Negator, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/06/04 20:30:01
Na chwilę obecną nie mam czasu na głębszy i dłuższy wywód - powiem tylko tyle że felieton napisany jest dosyć tendencyjnie (co z resztą typowe jest dla "lewicowych dziennikarzy" ) to po pierwsze, a po drugie - nazizm wywodzi się przede wszystkim z ruchów lewicowych - narodowy socjalizm - to mówi samo za siebie. Obecnie w Polsce, al również w całej Europie można zauważyć trend negowania patriotyzmu (który jednoznacznie, oraz błędnie utożsamiany jest z faszyzmem), liberalizmu, oraz poszanowania dla tradycji. Wszelkie głosy, nawet te powiedzmy racjonalne, przeciwko ot choćby "multi-kulti" traktowane są jak przejaw nietolerancji, zaściankowości czy szowinizmu. Faktyczne zagrożenia związane z taką negacją, są przez środowiska lewicowe lekceważone, albo "zamiatane pod dywan"...
-
Gość: margo, *.home.aster.pl
2012/08/11 18:31:05
Zbieżność nazwisk, nie wiem co Cię rozśmieszyło biorąc pod uwagę, że Kaczyńscy nie mają nic wspólnego z prawicą, wszelkie ich ustawy to typowy socjalizm połączony z nutką faszyzmu.
-
2012/08/14 23:40:44
@ Negator

Nie jestem lewicową dziennikarką, ale w sumie to dość pochlebne - dzięki! :) Nazizm a narodowy socjalizm to dwie różne kwestie, ale o tym pisałam wcześniej. Dla mnie patriotyzm w Polsce nie istnieje, jest tylko pozą propagowaną przez skrajne ugrupowania, pseudo-katolików i oszołomów, którzy w tyłku mają bohaterów nadstawiających karki lata temu za naszą wolność i niezależność (której de facto władza pozbywa się bez mrugnięcia okiem). Dla mnie każdy głos, który sprzeciwia się tolerancji jest głosem skrajnym i godnym potępienia.

@ margo

Wiem, że PiS to partia z odchyleniem socjalnym, ale jednak konserwatywna i skrajna pod każdym względem, więc skojarzenie było na miejscu, tym bardziej, że Jarosław do tolerancyjnych nie należy..
O mnie - magister nauk politycznych; otwarta na świat i ludzi aczkolwiek wątpiąca, pytająca i negująca; sarkastyczna krytykantka (trzeba mieć niezłą dykcję, żeby to właściwie wymówić); początkująca optymistka i realizatorka marzeń - od niedawna właścicielka własnej firmy - no tak już jakoś mam ;)
MASZ PYTANIE, SUGESTIĘ ALBO PROPOZYCJĘ PRACY DLA MNIE - PISZ! szklankadopolowypelna@poczta.fm :)

Popieram Internet Bez Chamstwa

OCEŃ TEGO BLOGA
JEST ŚWIETNY
JEST BARDZO DOBRY
JEST DOBRY
JEST PRZECIĘTNY
NIE PODOBA MI SIĘ
JEST BEZNADZIEJNY


MOJE SONDY
Najlepsze Blogi