Poczucie humoru, szczypta sarkazmu i konkretna dawka optymizmu - oto ma recepta na zachowanie higieny ciała i umysłu!
Blog > Komentarze do wpisu

"Surowi rodzice"

Czyli jak się w mediach propaguje tresurę dzieci..

 

 

Każdy, kolejny odcinek programu "Surowi rodzice" utwierdza mnie w przekonaniu, że dziś mało komu zależy na wartościowym wychowywaniu dziecka. Nie oszukujmy się, wielu rodziców podejmuje decyzję o posiadaniu potomka tylko dlatego, że tak trzeba, taka jest kolej rzeczy itp. Warto najpierw zastanowić się czy nie wyrządzi się temu dziecku krzywdy fundując mu takie a nie inne warunki wychowawcze..

Co osiągniemy tresurą i zmuszaniem dziecka do automatycznych zachowań? Wyhodujemy sobie robota! Taki mały robocik będzie wykonywał nasze rozkazy, będzie w nas ślepo zapatrzony, wyniesie śmieci, zmyje naczynia, zrobi obiad a na sam koniec wycałuje po stopach.. Zara, zaraz.. Czy właśnie tego oczekują rodzice od swoich dzieci? Posłuszeństwa, respektu, służalczości? Czego jeszcze? Taki mały człowiek staje się niewolnikiem w rodzinnym domu. Piękne dzieciństwo prawda?

 

Rodziców podzieliłabym na kilka grup:

- obojętnych (nie za bardzo interesują się losem dzieci),

- nadopiekuńczych (śledzą każdy krok potomka),

- niedojrzałych, zaskoczonych (często to rodzice z przypadku lub ulegają "modzie na potomka" (żeby było co wrzucać na nk..)),

- ideowców (wychowują dzieci w konkretnym nurcie np.religijnym),

- tyranów (gnębią swoje dzieci psychicznie i fizycznie),

- kochających (potrafią wsłuchać się w głos serca i wiedzą co robić)

 

Przede wszystkim dziecko należy kochać!! To podstawa! Nie traktujmy dziecka jak istoty niższej (czyt. głupszej) i pozbawionej wrażliwości. To dorośli powinni uczyć się od dzieci a nie na odwrót! Zabijamy ich niezależność, radość życia, każemy powielać schematy, nie słuchamy ich, narzucamy światopogląd i tak dalej..

Nie mówię oczywiście o sobie, ale wystarczy obejrzeć taki idiotyczny program i wnioski nasuwają się same. Rodzice nie potrafią wychować dziecka czy nie chcą? Lepiej wysłać potomka na zadupie, żeby za darmo pracowało dla fanatycznych katolików, którzy już dawno by zastosowali tłumaczenie ręczne, gdyby nie kamera.. To dopiero przejaw rodzicielskiej miłości, nie ma co..

Wystarczy z dzieckiem rozmawiać,również go słuchać, pokazywać świat, tłumaczyć co, gdzie, jak i dlaczego a nie spędzać tyle godzin w pracy,  salonie kosmetycznym, przy flaszce, pod krzyżem, z paskiem w dłoni, wertując sms-y w komórce dziecka, siedząc na fejsie czy śpiąc. Czasem dzieci tylko zawadzają, na przykład takiej Katarzynie W, która wolała kupić śliski kocyk niż spróbować znaleźć w sobie matczyną miłość..

W odcinku "Surowych rodziców", który dziś obejrzałam, dzieci trafiły do pary niezrównoważonych ludzi, którzy nie usiedli i nie porozmawiali szczerze z "młodymi gniewnymi" (nie zapytali o podstawowe sprawy - jakie mają problemy, dlaczego tak się zachowują, czego im brak..). Pani Peruka i Mąż Peruki od razu zabrali im komórki i laptopy, kazali się modlić, obierać ziemniaki, wozić taczką węgiel, sprzątać chatę itp. Ja się pytam - jaką naukę dzieci wyniosły z tej przygody? Oczywiście - żadnej! Chyba tylko upokorzenie i stłamszenie. Na takie "obozy" powinno się wysyłać rodziców, którzy nie potrafią traktować dziecka po partnersku a jak kogoś obcego, innego, gorszego.. Smutne.. Najgorsze jest to, że media podłapały temat i propagują patriarchalny model rodziny, w którym dziecko staje się służącym i najlepiej, żeby trzymało gębę na kłódkę i wykonywało polecenia dorosłych..

niedziela, 15 kwietnia 2012, merka1986

Polecane wpisy

  • EGOTYZM TO NIE PATRIOTYZM

    Refleksja na temat Święta Niepodległości.. Wpis znajduje się TUTAJ

  • Polska nienawiść niepodległa..

    Nienawidzę w naszym kraju tego, że w czasie Święta Niepodległości najbardziej akcentuje się tą cholerną niezależność w nienawiści i uprzedzeniach.. PS. Tomasz M

  • Dzień kobiet

    Mało się wie o nas, oj mało się wie.. ;) Z tego miejsca pozdrawiam wszystkie panie i zachęcam do totalnie egoistycznego świętowania - zróbcie coś tylko dla sie

Komentarze
2012/04/16 08:38:42
O widzę, że nie tylko Ciebie to zainteresowało, po wczorajszym odcinku zamierzam popełnić wpis o tym jak niszczy się młodych ludzi a pod dywan chowa prawdziwe problemy rodzin.
-
2012/04/16 08:42:00
miałam napisać, że nie tylko mnie to zainteresowało;)
-
emka1216
2012/04/17 08:06:04
Aktualnie, po emisji naszego (pierwszego) odcinka, zastanawiam się czy żałuję, że wzięliśmy udział w programie. Nie nie żałuję. Poznaliśmy świetnych młodych ludzi, z którymi do dnia dzisiejszego mamy kontakt i mamy nadzieję, że przyjadą do nas na wakacje. Natomiast żałuję, że nie mieliśmy wpływu na montaż, z którego wynika, że Karolina i Michał tylko i wyłącznie pracowali. Najbardziej mi żal, że nie pokazano naszych wspólnych rozmów, przyjemności np wyprawy na basen. Obejrzenie odcinka uświadomiło mi jak wiele zależy od reżysera, który montuje film. Trudno więc mi oceniać kolejne odcinki. oceniać
-
2012/04/19 15:22:17
Rzeczywiście ten program jest żenujący, jego poziom, przesłanie i tak dalej. Powinni go zdjąć z anteny moim zdaniem.
-
2012/04/25 21:30:45
@ ewawkaloszach

Rodzice nie mają czasu i ochoty na wychowywanie a potem są efekty...

@ emka1216

Przeciętny widz w ogóle nie zastanawia się nad tym, że to co ogląda zostało zmontowane tak albo inaczej, po prostu coś widzi i to analizuje. A jak wrażenia ze współpracy z TVN-em?

@ czytam_sobie

TVN to nie TVP1 i nie kierują się powinnościami ;)
-
Gość: łukasz, *.46-29-149.tkchopin.pl
2012/05/13 20:51:18
Niech Pani obejrzy dzisiejszy odcinek i powie czy dalej Pani zaluje.
O mnie - magister nauk politycznych; otwarta na świat i ludzi aczkolwiek wątpiąca, pytająca i negująca; sarkastyczna krytykantka (trzeba mieć niezłą dykcję, żeby to właściwie wymówić); początkująca optymistka i realizatorka marzeń - od niedawna właścicielka własnej firmy - no tak już jakoś mam ;)
MASZ PYTANIE, SUGESTIĘ ALBO PROPOZYCJĘ PRACY DLA MNIE - PISZ! szklankadopolowypelna@poczta.fm :)

Popieram Internet Bez Chamstwa

OCEŃ TEGO BLOGA
JEST ŚWIETNY
JEST BARDZO DOBRY
JEST DOBRY
JEST PRZECIĘTNY
NIE PODOBA MI SIĘ
JEST BEZNADZIEJNY


MOJE SONDY
Najlepsze Blogi