Poczucie humoru, szczypta sarkazmu i konkretna dawka optymizmu - oto ma recepta na zachowanie higieny ciała i umysłu!
Blog > Komentarze do wpisu

Być tu i teraz

"Ktoś kiedyś obliczył, że przeciętny człowiek jest tak naprawdę tylko około 1 minuty w ciągu doby w teraźniejszości.."

Coraz częściej zatrzymuję się na chwilę i żyję tu i teraz. To naprawdę trudne zadanie dla człowieka, któremu głowa pęka od natłoku myśli dotyczących tego, co było bądź tego, co dopiero się wydarzy. Zdążyłam zanim głowa mi eksplodowała..

Dostrzegłam przy tym, że większość z moich bliskich żyje jakby za szybą i nie potrafi cieszyć się teraźniejszością. W sumie to nawet nie kwestia radości z chwili, ale umiejętności jej przeżywania w skupieniu, bez natrętnych myśli chodzących po głowie.

Celem życia jest po prostu życie, samo w sobie, nic więcej! Dlaczego więc większość z nas wegetuje? Po kilku miesiącach usilnego przeżywania tego, co było i wielkiej niewiadomej jutra, zrozumiałam że chwile przeciekają mi między palcami a każdy dzień traktuję zbyt chłodno. Stres związany z prowadzeniem firmy stał się naprawdę nieznośny a marzenie zamieniło się w koszmar. Ale przecież ja sama przyczyniłam się do takiego stanu rzeczy.. Dałam się wkręcić w pogoń za tym, co namacalne, materialne i pozornie ważne. Teraz wiem, że to nie dla mnie. Po co mi nieprzespane noce, kłótnie, stres, natrętne myśli? Czy tak wygląda spełnianie marzeń? Oczywiście, że nie!

Kiedy przez to wszystko podupadłam na zdrowiu, zaczęłam resetować swój umysł ;) Mam na myśli chwile totalnego wyciszenia, skupienia, uwolnienia od myśli na temat przeszłości oraz przyszłości. To naprawdę ciężkie zadanie dla tych, którzy dali się ponieść życiu w ciągłym biegu. Jednak dla chcącego - nic trudnego. Mogę Wam sprzedać kilka sposobów na bycie tu i teraz, które wykorzystuję w swoim codziennym życiu.

 

PLANUJ Z UMIAREM


Jak każdy staram się planować ważne sprawy, jednak bezustanne układanie w głowie grafiku, sprawia iż skupiamy się tylko i wyłącznie na planowaniu a w trakcie realizacji zamierzeń, nasze czynności stają się czysto mechaniczne. Proponuję zrobić sobie listę zadań, oczyścić myśli, zrelaksować się a potem przystąpić do świadomego działania. Przy realizacji planów bądźcie tu i teraz, wykonując zadanie numer jeden, nie błądźcie myślami przy zadaniu numer dwa. Większość z nas wykonując pewną czynność, odpływa w przyszłość lub w przeszłość, nie potrafiąc czerpać z teraźniejszości. Po porannym otwarciu oczu, dajcie sobie chwilę tylko dla siebie samych, przyjdzie czas na planowanie :) Ja dziękuję w myślach za kolejny dzień a potem powoli zaczynam działać będąc cały czas w teraźniejszości.

 

SKUP SIĘ


Mam na myśli koncentrację nad wykonywaną czynnością. Bardzo często jesteśmy rozkojarzeni i spięci, gdy nie możemy poradzić sobie z jakimś zadaniem. Nie ma co się dziwić jak w trakcie pisania pracy magisterskiej błądzimy myślami wokół obiadu, kolejnego papierosa, wczorajszej imprezy czy jutrzejszego wyjścia do kina. Dotyczy to również chwil bardziej przyjemnych niż obowiązki np.pocałunku z ukochaną osobą. Zawsze bądźmy tu i teraz i nie pozwólmy aby, to myśli zapanowały nad nami. Najważniejsza jest koncentracja, poczucie świadomości tego, co się robi i wytrwałe panowanie nad umysłem. To szczególnie trudne, gdy robimy coś, co nieszczególnie nas cieszy. Wtedy warto zatrzymać się,  i spojrzeć na daną czynność z punktu widzenia teraźniejszości a może się okazać, że odkryjemy coś, czego nigdy nie dostrzegaliśmy, błądząc myślami wokół niezadowolenia i frustracji.


 ZWOLNIJ


Czasem warto po prostu wyhamować. Życie w ciągłym biegu uniemożliwia bycie tu i teraz. Zauważcie, że żyjemy na czas, jakby w obawie, że za chwilę może go zabraknąć jednocześnie nie doceniając jego wartości. Jeśli chodzi o mnie, zauważałam to na w trakcie jedzenia:) Zamiast cieszyć się każdym kęsem, poczuć smak potrawy i skorzystać z szansy na chwilę oddechu -  jadłam bardzo szybko a potem cierpiałam z powodu niestrawności. Robiłam to nawet wtedy, gdy nie goniły mnie obowiązki. Warto skorzystać z każdej sposobności na chwilę relaksu, by po prostu być i przeżywać, nie myśląc o jutrze, żeby życie w biegu nie weszło nam w krew. Pośpiech często wywołuje chaos a spokojne i świadome czyny pozwalają się wyciszyć i zapanować nad emocjami.

 

ZADBAJ O SIEBIE


Przede wszystkim zadbajcie o Was samych. Nauczcie się słuchać swojego wnętrza, odczytywać znaki jakie przekazują Wam: organizm, serce czy umysł, żyjcie w zgodzie ze sobą. Czasem cierpimy, ponieważ nie potrafimy spełnić oczekiwań innych czy wpisać się w jakiś schemat. Zastanówcie się czy to jest Wam w ogóle potrzebne? Jeżeli macie depresję, chorujecie, jest Wam smutno - to oznacza, że organizm wysyła sygnały świadczące o nieprawidłowym stylu życia. Żyjąc niedbale, niezdrowo, w ciągłym biegu, nieświadomie - odbieracie sobie szansę na prawdziwe przeżywanie teraźniejszości. Świadome odżywianie, uprawianie sportu, duchowy rozwój, rozmowy z samym sobą, wsłuchanie się w wewnętrzny głos - nie są powodem do wstydu, wręcz przeciwnie. To, że większość społeczeństwa nie dba o siebie, żyje za szybą i nie potrafi się wybudzić z letargu, nie oznacza że Wy macie zmarnować swoją szansę.Dogadzanie sobie to nic złego! :)

 

BĄDŹ OPTYMISTĄ

Optymizm dla mnie receptą na bycie tu i teraz. Łączę go z radością, wdzięcznością i wiarą w szczęśliwe życie. Uważam, że będąc optymistką, przynoszę ze sobą nową energię, którą obdarzam innych i dzięki której potrafię docenić to, co mam. Weźcie przykład z dzieci, które potrafią cieszyć się z rzeczy błahych dla nas dorosłych i robią to właśnie tu i teraz. Wielu z nas tęskni za dzieciństwem a jednak zagłusza w sobie dziecko. Optymizm i radość zwiększają nasze wibracje (mówię tu całkiem poważnie) i rozbudzają świadomość, która pozwala dostrzec to, co w życiu się naprawdę liczy!

 

POKOCHAJ SIEBIE

Po prostu zrób to! Wysoka samoocena i miłość do siebie samego, pozwoli pokonać ciemną materię rzeczywistości ;) Poza tym każdy, kto jest wypełniony miłością, może ją rozdawać innym i zawsze będzie przez innych kochany! Miłość jest bezwarunkowa i nie myśli o przyszłości czy przeszłości. Daj się ponieść miłości a zrozumiesz co znaczy żyć tu i teraz! :)


"Aby naprawdę w tej teraźniejszości być, trzeba być wolnym od ciągłego myślenia, uciekania myślami w przeszłość, rozpamiętywania różnych przeszłych sytuacji, myślenia co nas czeka, planowania itd. (...) Będąc świadomym w chwili obecnej dostrzegamy szczegóły jakich byśmy nie dostrzegli błądząc myślami w przeszłości i przyszłości"

 

 

Przy okazji tematu, polecam film "Siła spokoju", idealnie uderza w temat:)
wtorek, 26 czerwca 2012, merka1986

Polecane wpisy

Komentarze
zwrotpodatkuzuk
2012/07/27 12:47:42
Życie ma się tylko jedno i należy je przeżyć tak aby dążyć do realizacji swoich marzeń oraz tak aby niczego później nie żałować!
-
2012/07/27 13:50:17
@ zwrotpodatkuzuk

Nic dodać, nic ująć :)
-
Gość: paveu, *.inet-siec.pl
2015/01/19 03:11:38
pytanie podstawowe: jak?
O mnie - magister nauk politycznych; otwarta na świat i ludzi aczkolwiek wątpiąca, pytająca i negująca; sarkastyczna krytykantka (trzeba mieć niezłą dykcję, żeby to właściwie wymówić); początkująca optymistka i realizatorka marzeń - od niedawna właścicielka własnej firmy - no tak już jakoś mam ;)
MASZ PYTANIE, SUGESTIĘ ALBO PROPOZYCJĘ PRACY DLA MNIE - PISZ! szklankadopolowypelna@poczta.fm :)

Popieram Internet Bez Chamstwa

OCEŃ TEGO BLOGA
JEST ŚWIETNY
JEST BARDZO DOBRY
JEST DOBRY
JEST PRZECIĘTNY
NIE PODOBA MI SIĘ
JEST BEZNADZIEJNY


MOJE SONDY
Najlepsze Blogi